Veera

Henkilötiedot

Kokoomuksen kansanedustaja

Poliisina yli 25 vuotta, joista YK:n kansainvälisisssä siviilikriisinhallintatehtävissä Balkanilla, Libanonissa ja Sudanissa, joissa tutkinut mm. ihmiskauppaa ja YK:n poliisikomentajana Darfurissa 2 vuotta.

Valtiotieteiden kandidaatti (VTK), maisteriopiskelija Helsingin yliopistossa. Tutkielma ihmiskaupasta erinomaisella arvosanalla.

Huippu-urheilutausta. MM- ja EM-mitalisti, olympiaurheilija

Reserviläisliiton Hopeinen ansiomitali. Myönnetty 6.12.2016 Helsinki.

Lapsuudenkoti Hirvensalmella


Luottamustoimet

Kansanedustaja

Hallintovaliokunta (jäsen) 08.09.2017 –

Ympäristövaliokunta (jäsen) 07.09.2017 –

Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta (varajäsen) 07.09.2017 –

Valtion liikuntaneuvosto, vj

Valtakunnallinen sosiaali- ja terveydenhuollon eettinen neuvottelukunta ETENE, vj

Eduskunnan sisäilmaryhmä

Aiemmat luottamustoimet:

Liikenne- ja viestintävaliokunta (varajäsen) 05.05.2015 – 08.06.2015

Sivistysvaliokunta (jäsen) 05.05.2015 – 08.06.2015, (varajäsen) 16.05.2017 – 05.09.2017

Ulkoasiainvaliokunta (jäsen) 09.06.2015 – 05.09.2017

Lakivaliokunta (varajäsen) 09.06.2015 – 08.03.2016

Ympäristövaliokunta (varajäsen) 09.06.2015 – 05.09.2017

Aasian ja Euroopan parlamentaarisen kokouksen Suomen valtuuskunta (jäsen) 10.06.2015 – 22.09.2017

Välimeri-unionin parlamentaarinen yleiskokous (varajäsen) 10.06.2015 – 22.09.2017

Itämeren parlamentaarikkokonferenssin Suomen valtuuskunta (jäsen) 09.09.2016 – 22.09.2017, (Puheenjohtaja) 19.10.2016 – 22.09.2017

Kansainvälisten asiain foorumi (jäsen) 19.10.2016 – 22.09.2017


Espoon kaupunginvaltuutettu

Sosiaali- ja terveyslautakunta 2013-2017

Länsi-Uudenmaan poliisilaitoksen neuvottelukunta 2013-2017

Kirkkovaltuutettu ja seurakuntaneuvosto (Espoon tuomiokirkko srk)

Valtuustoryhmän (PS & Sit.) 1. varapuheenjohtaja 2017 kesäkuuhun saakka.

Kokoomuksen valtuustoryhmän jäsen elokuu 2017 alkaen.

Muita saavutuksia:

Taekwondo – EM3 Århus 1990 – MM3 New York 1993 – EM3 Patras 2000 – Olympiaurheilija Sydney 2000 sij. 9 – useita SM- ja PM-mestaruuksia ja mitaleita

Tärkeät asiat:

– peruspalvelujen turvaaminen
– turvallisuus: lasten, perhe-elämän, kodin, työn, liikenteen ja vapaa-ajan turvallisuus
– työn, pk-yrittäjyyden ja työllistymisen tukeminen
– kaikenikäisten ja -kykyisten mahdollisuudet liikuntaan
– syrjäytymisen estäminen
– maahanmuuttopolitiikan jäntevöittäminen
– rohkeita rakenteellisia ratkaisuja, jotta asumisen ja autoilun hinnat saadaan alemmaksi > vaikutuksia kv kilpailukykyymmekin
– autoilun verotuksesta enemmän tieverkoston kunnossapitoon
– koko maa elinvoimaiseksi
– politiikan avulla ei saa rangaista ihmisiä , jotka eivät asu kasvukeskuksissa tai radan varrella
– oikeus valita vapaasti asuinpaikkansa tulee säilyä
– epäterveellisestä sisäilmasta sairaustuneiden asema